Skylight DOME 25/150, white
Experience simple elegance with Skylight DOME and its sleek design. The unique combination of aesthetics and functionality ensures you have a luminaire that meets all your needs. The luminaire can easily switch between 3000K and 4000K (via a switch on the back of the luminaire), while the power and light output can be adjusted according to your preferences using our Skylight PWR driver series. The drivers in the Skylight PWR series cater to various needs; whether the installation needs to be simple on/off, dimmable, or integrated into a DALI system – we offer all three options. Additionally, power adjustment gives you the ability to easily adjust the amount of light according to your preferences/requirements (and the luminaire’s limitations). The luminaire is classified for a wide range of applications with IK07 impact resistance, IP44 (from the underside), and is built with weather-resistant materials, ensuring reliable performance regardless of the application. With a lifespan of >100,000 hours and high efficiency (>115lm/W), it ensures a cost-effective installation.
Dimensions
| Dimensions | 17,5 × 17,5 × 9,3 cm |
|---|---|
| Weight | 0,333 kg |
Specification
| Material | Aluminum / Plastic |
|---|---|
| Color | White |
| Supplied Light Sources | yes |
| Life Span | 130000 |
| Brightness | 1725-2640 lm |
| Color Rendering | 80 |
| Color Temperature | 3000/4000K |
| Dimmable | Yes |
| Light Angle | 100° |
| Replaceable LED | No |
| Electrical Safety Class | Class III |
| Ground Current/Voltage | DC30-40V |
| GTIN | 7041661281134 |
| IP-Grade | IP44 |
| For Outdoor Use | Yes |
| Electrical Connection | Snabbkoppling till driver |