BARI wall-/cabinet lamp
Bari is a modern and stylish bathroom lamp in chrome-plated metal that can be mounted directly on the wall or on top of a mirror cabinet. It features two integrated LED light sources (2 x 250 lumens) that provide a pleasant warm white light. An external driver is included and can be placed behind the mirror or on top of the cabinet.
Dimensions
| Dimensions | 30 × 12 × 12 cm |
|---|---|
| Weight | 0,45 kg |
Specification
| Material | Metal |
|---|---|
| Color | Chrome |
| Lamp Base | LED |
| Max Wattage | 2x3W |
| Supplied Light Sources | yes |
| Life Span | 50000 |
| Brightness | 2×250 lm |
| Color Rendering | >80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | No |
| Replaceable LED | No |
| Electrical Safety Class | Class III |
| Ground Current/Voltage | ~12V 0,35A |
| GTIN | 7392986781244 |
| IP-Grade | IP44 |
| Electrical Connection | fixed mounting |