ACE wall lamp
Ace wall lamp in textured lacquered metal with integrated LED light sources. The lamp has a reading lamp with an adjustable head, as well as more indirect lighting that illuminates the wall around the lamp. Both light sources are switched on and off with separate switches located on the lamp. Ace provides a warm white light with good colour rendering. The lamp is not dimmable.
Dimensions
| Dimensions | 14 × 8 × 14 cm |
|---|---|
| Weight | 0,6 kg |
Specification
| Material | Metal |
|---|---|
| Color | White |
| Lamp Base | LED |
| Max Wattage | 6W/3W |
| Supplied Light Sources | yes |
| Life Span | 50000 |
| Brightness | 440 lm |
| Color Rendering | >80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | No |
| Light Angle | 30/360 |
| Replaceable LED | No |
| Power Switch | Double Switches On Lamp |
| Electrical Safety Class | Class II |
| Ground Current/Voltage | 220-240V |
| GTIN | 7041661268647 |
| IP-Grade | IP20 |
| Electrical Connection | EU plug |